شراره یزدانفر در تشریح اقدامات کمیته اجرایی هشتمین کنگره بین المللی و هجدهمین همایش سالانه کلینیکال انکولوژی گفت: سرطان نوعی بیماری است که بار مالی بسیار شدیدی به جامعه تحمیل می‌کند. امروزه متأسفانه سرطان در جامعه زنان بسیار شایع شده است. باید بپذیریم که اگر زن به عنوان ستون خانواده به سرطان پستان که شایع‌ترین سرطان در میان زنان ایران و سایر کشورهای جهان است، مبتلا شود، ابتدا خانواده و بعد جامعه باید هزینه زیادی در ابعاد روانی و اقتصادی پرداخت نمایند. این هزینه‌ها شامل مخارج مستقیم درمانی و غیردرمانی بیماری و داروها و خدمات غیر درمانی است. در تمامی موارد اختلاف چشمگیری بین هزینه این بیماری با سایر بیماری‌ها وجود دارد. به همین منظور برای پیشگیری از سرطان باید از علائم آن آگاه بود. همچنین بهتر است کشورها در سیاست‌های پزشکی خود به سمت اطلاع رسانی، غربالگری و پیشگیری بیماری سرطان، گام بردارند و با استفاده از دانش نوین و تجهیزات به روز مسیر را هموار سازند.

وی افزود: برگزاری کنگره‌ها و رویدادهای علمی توسط اساتید، متخصصان و دستیاران جوان زمینه‌های مناسبی را برای تبادل یافته‌های جدید علمی، دانش پزشکی و اطلاعات به روز دنیا را برای تشخیص و درمان بیماری‌ها به خصوص سرطان فراهم می‌سازد.

دبیر اجرایی کنگره ادامه داد: در این کنگره که با حضور پیشکسوتان، اساتید فرهیخته و طبیبان با تجربه برگزار می‌شود، مسائل و مطالب علمی و موضوعات قابل بحث به شکل سخنرانی‌، پنل‌های تخصصی و همفکری، مطرح شده و تمامی ذی نفعان و تیم درمان سرطان بتوانند از این مطالب و هم اندیشی‌ها استفاده کرده و به اندوخته‌ها و تجربیات خود بیفزایند.

وی افزود: در سال جاری هم علاوه بر سخنرانی و پنل‌های تخصصی، نمایشگاه جانبی برای آشنایی با دارو و تجهیزات روز دنیا در زمینه تشخیص و درمان سرطان برپا شده است. همچنین برنامه ریزی های دقیقی برای برگزاری کارگاه‌ها و رویدادهای جانبی از جمله کارگاه کانتورینگ سرطان‌های سروگردن با همکاری انجمن اروپایی رادیوتراپی انکولوژی انجام شده که امیدوارم این کنگره را پربارتر و غنی‌تر رقم بزند.