علی مطلق عضو شورای سیاستگزاری هشتمین کنگره بین المللی و هجدهمین همایش سالانه کلینیکال انکولوژی با عنوان این مطلب که سالانه هزاران مورد ابتلاء به سرطان در ایران و میلیون‌ها مورد در جهان رخ می‌دهد که در صورت تشخیص به موقع و زودهنگام، در مراحل اولیه و محدود بوده در نتیجه درمان آن آسان‌تر و امکان کنترل و بهبود کامل آن بسیار زیاد است، گفت: در حال حاضر به طور کلی تعداد افرادی که از سرطان فوت می‌کنند نسبت به سه دهه پیش کاهش یافته است.

وی افزود: نیمی از افرادی که امروز با تشخیص سرطان تحت درمان هستند، پنج سال زنده خواهند بود و بیش از ۴۰ درصد بعد از ۱۰ سال هنوز زندگی می‌کنند. متوسط میزان بقای ۱۰ ساله برای سرطان ۲ برابر ۳۰ سال گذشته شده است. مهم‌ترین دلیل بهبود در بقای بیماران، علاوه بر درمان‌های موثرتری که پیدا شده است، افزایش آگاهی مردم و ارتقای روش‌های تشخیص زودهنگام است.

مطلق گفت: انجمن رادیوانکولوژی ایران با بیش از ۴۵۰ متخصص انکولوژی که در مناطق و مراکز مختلف کشور در عرصه درمان بیماران حضور دارند و با سابقه فعالیت ۵۰ ساله به عنوان اولین متولی درمان سرطان‌های توپر ( Solid) در تلاش است با افزایش آگاهی و توانمندی‌های علمی و عملی اعضای خود در تشخیص و درمان صحیح و به موقع بیماران مبتلا به سرطان در سراسر کشور عزیزمان و با همکاری سایر گروه‌های تخصصی مرتبط با مقوله تشخیص و درمان بدخیمی‌ها به بهترین نحو وظیفه و رسالت خود را که ارتقای سلامت جامعه است، به انجام رساند.

وی افزود: یکی از اقدامات ارزشمندی که سالانه توسط انجمن علمی رادیوانکولوژی ایران برای ارتقای دانش و توسعه علم در زمینه تشخیص و درمان سرطان انجام می‌شود برگزاری کنگره بین المللی کینیکال انکولوژی است.