دکتر علی مطلق، دبیر انجمن رادیوانکولوژی ایران مطرح کرد؛ راه های پیشگیری از سرطان شایع زنان/اهمیت بهداشت دوران قاعدگی

روز ۲۵ می هر سال مصادف با ۷ خرداد ماه روز جهانی بهداشت قاعدگی یا پریود است. این روز برای افزایش آگاهی درباره بهداشت دوران قاعدگی، کمک به بهبود شرایط و از بین بردن تابوی قاعدگی، نام‌گذاری شده‌است.
عوامل مختلفی در زمان شروع و الگوی قاعدگی تاثیرگذارند همچون نژاد، سابقه خانوادگی، نوع زندگی، رژیم غذایی و نوع تغذیه، فعالیت بدنی، منطقه جغرافیایی محل رشد، وضعیت بهداشت و… که از جمله این عوامل هستند.
عمدتاً مدت زمان خونریزی قاعدگی بین دو تا هشت روز متغیر است و هر سیکل قاعدگی به طور متوسط ۲۸ روز طول می‌کشد که از روز اول پریود تا روز اول پریود بعدی است که البته باز در افراد مختلف متفاوت است و بین ۲۶ تا ۳۵ روز، متغیر است.
هر فرد در طول مدت پریود به صورت متوسط حدود ۳۵ میلی لیتر خونریزی خواهد داشت و عوامل زیادی موجب تغییر زمان قاعدگی و حجم و الگوی خونریزی می‌شوند که شایع‌ترین آنها بارداری است. اما ورزش سنگین، رژیم‌های غذایی، کاهش وزن زیاد، مسافرت، استرس روحی و جسمی، کیست‌های تخمدان، بلوغ زودرس، فیبروم و میوم رحم و سرطان می‌تواند این زمان را تغییر دهند که در صورت تغییر در روند معمول قاعدگی باید حتماً به پزشک مراجعه کرد.
از سوی دیگر عدم رعایت بهداشت قاعدگی می‌تواند منجر به عفونت ادراری یا دستگاه تناسلی شود و بر سلامت زنان به خصوص افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند، تأثیر بگذارد. حتی این نظریه وجود دارد که بهداشت ضعیف قاعدگی منجر به افزایش سرطان دهانه رحم می‌شود.
پیامد عدم رعایت بهداشت قاعدگی می‌تواند عفونت‌های دستگاه ادراری، درماتیت، تغییر در تعادل ترشحات واژن، واژینوز باکتریایی و عفونت دستگاه تناسلی باشد که همگی می‌توانند استعداد زنان را به سرطان دهانه رحم افزایش دهند.
سرطان دهانه رحم، چهارمین سرطان شایع زنان در جهان و دومین سرطان شایع در ایران است.
انتخاب پد بهداشتی مناسب، عدم استفاده از پارچه به جای پد بهداشتی، دفع صحیح زباله‌های بهداشتی و تشویق زنان به انجام غربالگری منظم که به تشخیص عفونت‌ها و سرطان‌ها در مراحل اولیه کمک می‌کند، ضروری است. از سوی دیگر هم مردان و هم زنان باید در مورد فعالیت جنسی ایمن و سالم مشاوره شوند.
رعایت رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از یبوست، فعالیت بدنی سبک، شستشوی ناحیه تناسلی و بیرون واژن حداقل روزی یک تا دو بار، تعویض مرتب پد بهداشتی، استفاده از از لباس‌های زیر نخی و پنبه‌ای، شستن و خشک کردن ناحیه واژن، از مواردی است که باید در زمان قاعدگی و حتی شرایط عادی مورد توجه زنان و بانوان قرار گیرد.
استفاده از آب گرم یا ولرم هنگام شستشو در دوره قاعدگی، می‌تواند علاوه بر ایجاد آرامش فرد، به کاهش دردهای ناحیه زیر شکم هم کمک کند. ضمن اینکه، در صورت مواجهه با ترشحات و یا بوی تند غیرعادی در دوران قاعدگی باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کرد. همچنین آموزش در خصوص بهداشت قاعدگی از زمان مدرسه و کودکی باید انجام گیرد.
منبع : خبرگزاری مهر