کنگره ESTRO 2023 از عصر امروز ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۲، به مدت پنج روز در شهر وین کشور اتریش آغاز شد.

در آیین گشایش این رخداد مهم علمی، ابتدا خانم دکتر آنا کربی، رئیس جدید انجمن اروپایی رادیوانکولوژی به سخنرانی پرداخت و ذکر کرد که با بیش از ۶ هزار شرکت کننده، این دوره بزرگترین کنگره ESTRO تا کنون بوده است. حدود ۵۲ درصد شرکت کنندگان متخصص رادیوانکولوژی و بقیه از تخصص های دیگر هستند.

سپس رافائل ماریانو گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، به سخنرانی پرداخت و گفت آژانس، ماموریت های مختلفی دارد اما قسمت الهام بخش از فعالیت های IAEA، فعالیت در زمینه رادیوتراپی و پزشکی هسته ای است. او اضافه کرد، ۷۰ درصد از افرادی که در سراسر دنیا باید به رادیوتراپی دسترسی داشته باشند، ندارند. برای اینکه این کمبود را جبران کنیم، علاوه بر تجهیزات، نیازمند آموزش و ظرفیت سازی هستیم. از روسای کمپانی های بزرگ تجهیزاتی که در این کنگره حضور دارند نیز می خواهیم که در انجام این ماموریت به ما کمک کنند. در دورانی زندگی می کنیم که در جهان بی عدالتی وجود دارد و ما نیاز داریم که با یکدیگر کار کنیم چرا که تغییر امکان پذیر است.

این کنگره که به صورت سالیانه توسط انجمن رادیوتراپی انکولوژی اروپا برگزار می گردد، امسال با شعار “رادیوتراپی انکولوژی، سلامتی بهینه برای همه، با هم” (Radiation Oncology. Optimal Health for All, Together) جهت ارائه  آخرین دست آوردها در حوزه های مختلف علوم پرتوی سرطان و درمان های سیستمیک، کار خود را آغاز نموده است. همان طور که از شعار امسال این گنکره مشخص است، هدف اصلی این هم اندیشی  تقویت بیشتر نقش این نوع درمان ها به عنوان یک رویکرد اصلی در مراقبت های چند رشته ای سرطان و تضمین دسترسی راحت به جدیدترین فن آوری های این حوزه برای همه بیماران مبتلا به سرطان است.

موضوع و تم امسال کنگره “از نوآوری تا عمل (From innovation to action)”  انتخاب شده است که بیانگر توجه ویژه به دانسته های قبلی و استفاده حداکثری از ظرفیت ها و پیشرفت های صورت پذیرفته در جهت ترجمه و به کارگیری تحقیقات در درمان سرطان است. در طی این برنامه علمی، سمپوزیوم، مناظره و سخنرانی‌های آموزشی شامل میزگرد با هدف افزایش تعامل بین اساتید و مخاطبان ارائه خواهد شد.

https://www.estro.org/Congresses/ESTRO-2023