فارس من| کمبود چند داروهای حیاتی بیماران سرطانی+پاسخ وزارت بهداشت

داروهای «سیکلوفسفامید» و «آی فسفامید» که برای کمک به درمان بیماران مبتلا به سرطان استفاده می‌شوند چندین ماه است که درستری بیماران قرار ندارد.

فارس من| کمبود چند داروهای حیاتی بیماران سرطانی+پاسخ وزارت بهداشت

خبرگزاری فارس – گروه سلامت: بیماران سرطانی، گروه حساسی از جامعه هستند که تغییرات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جامعه تاثیر مستقیمی بر سلامت و کیفیت زندگی آن‌ها می‌گذارد. مهم‌ترین بخش زندگی یک بیمار سرطانی مصرف مرتب و به موقع داروهای درمانی است که اگر وقفه‌ای در آن ایجاد شود بدون شک عواقب جبران ناپذیری را برای سلامتی بیمار به همراه خواهد داشت.

اما این روزها حال دل برخی از بیماران سرطانی به دلیل کمبود برخی داروها خوب نیست و برای تهیه دارو با مشقت زیادی مواجه هستند. در همین راستا برخی مخاطبان سامانه فارس من خبرگزاری فارس، با ثبت سوژه‌هایی با عناوین «بیماران سرطانی با نبود دارو چه کنند؟» و « به داد بیماران سرطانی برسید» خواستار پیگیری موضوع کمبود داروهای این بیماران شدند.

*قیمت گزاف داروی سیکلوفسفامید 

بررسی‌های خبرنگار فارس نشان می‌دهد، طی چند روز گذشته کمبودی در زمینه داروهای پایه شیمی‌درمانی وجود ندارد اما داروهای سیکلوفسفامید و داروی آی فسفامید چندین ماه است که در درستری بیماران قرار ندارد، قیمت این داروها به صورت آزاد حدود ۲۰۰ هزار تومان که با پوشش بیمه به ۲۰ هزار تومان به دست بیماران می‌رسیده است، اما طی ماه‌های گذشته بیماران با کمبود این داروها مواجه شده‌اند، به طوری که بر اساس گفته یکی از پزشکان درمانگر این دارو درحال حاضر به صورت قاچاق و با قیمت ۱۰ برابر و حدود ۲ میلیون تومان به دست بیماران می‌رسد.

از همین رو پیگیری‌های خبرنگار فارس نشان می‌دهد انجمن‌های خون و سرطان نیز حدود ۳ ماه قبل، با ارسال نامه‌هایی به سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت خواستار تامین این داروها شده‌اند اما با وجود نامه‌نگاری‌ها هنوز کمبود این داروها وجود دارد.

* بیماران از داروهای تولید داخل استفاده کنند

از همین رو، سید حیدر محمدی رئیس اداره داروی سازمان غذا و دارو، درباره کمبود داروی سیکلوفسفامید در کشور گفت: سیکلوفسفامید در بازار دارویی کشوروجود دارد، اما برخی پزشکان اصرار دارند که بیمار برند اندوکساین را مصرف کند که این موضوع پذیرفته نیست، ما اصرار داریم بیماران از داروهای تولید داخل استفاده کنند اما تولید داخل این دارو در کشور موجود نیست و نمونه‌های خارجی دیگر در دسترس بیماران قرار گرفته است.

وی توضیح داد: داروی بیماران در بیمارستان‌های سانتر سرطان و مراکز بیماران سرطانی در درسترس است اما سیاست سازمان غذا و دارو واردات داروی برند خاص نیست و این شرکت‌ها نیز در فروش دارو سنگ‌اندازی می‌کنند لذا اصرار به خرید دارو از یک برند خاص صحیح نیست.

به گزارش فارس، مشکل کمبود دارو درد بزرگی برای بیماران سرطانی است که سلامت جسمانی و روانی آن ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد بنابراین مسؤولان باید چاره ای برای کمبود این داروهای مهم اتخاذ کنند تا داروهای این بیماران به صورت چمدانی و با قیمت‌های گزاف به دست آنها نرسد.