فصل اول ـ کلیات

ماده ۱ـ به استناد مصوبه دویست‌وشصت‌ودومین جلسه مورخ ۷/۸/۱۳۷۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی و آیین‌نامه مربوطه و تصویب کمیسیون موضوع ماده ۴ مصوبه فوق که من­بعد به اختصار کمیسیون نامیده می­شود          انجمن علمی پرتو درمانی سرطان ایران بر اساس مواد آتی تشکیل می­گردد که در سطور بعد به اختصار “انجمن” نامیده می‌شود.

ماده ۲ـ انجمن صرفاً در زمینه‌های علمی، تحقیقاتی، تخصصی و فنی مربوطه فعالیت می‌نماید و اعضای آن به نام انجمن حق فعالیت سیاسی یا وابستگی به احزاب سیاسی را ندارند.

ماده ۳ـ انجمن غیرانتفاعی بوده و از تاریخ تصویب کمیسیون و ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها دارای شخصیت حقوقی است و رئیس هیات‌مدیره آن نماینده قانونی انجمن می‌باشد.

ماده ۴ـ مرکز انجمن در شهر: تهران، به آدرس: تهران، میدان توحید، خیابان توحید، خیابان شهید طوسی، پلاک ۶۳، طبقه اول، واحد ۴ است و شعب آن می‌تواند در هر منطقه از کشور تشکیل شود، در ضمن روند تشکیل شعب انجمن طبق مصوبه و با نظر هیات‌مدیره انجمن مرکزی و تحت نظارت آنها خواهد بود.

ماده ۵ـ انجمن دارای تابعیت ایرانی است.

ماده ۶ـ انجمن از تاریخ تصویب این اساسنامه برای مدت نامحدود تشکیل می‌شود و ملزم به رعایت قوانین و مقررات جمهوری‌اسلامی ایران است.

 

فصل دوم ـ شرح وظایف و اهداف

ماده ۷ـ به منظور نیل به اهداف مذکور در ماده ۲ اساسنامه انجمن، اقدامات و فعالیت‌های زیر را به عمل خواهد آورد.

۱ـ۷ـ ایجاد ارتباط علمی، فنی، تحقیقاتی، آموزشی و تبادل‌نظر بین محققان، متخصصان و سایر کارشناسانی که به نحوی در شاخه‌های گوناگون رشته مرتبط با انجمن فعالیت دارند.

۲ـ۷ـ همکاری با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی و نیز سایر سازمان‌هایی که به نحوی با فعالیت‌های انجمن مرتبط هستند در برنامه‌ریزی امور آموزشی، پژوهشی،‌ بهداشتی و درمانی

۳ـ۷ـ تعامل و همکاری با مراجع ذیصلاح در زمینه بازنگری و ارزشیابی برنامه‌های آموزشی و بهداشتی‌درمانی، موسسات آموزشی و سطح علمی دانش‌آموختگان مقاطع مختلف علوم پزشکی

۴ـ۷ـ ارائه خدمات آموزشی، علمی، فنی و پژوهشی بر اساس ضوابط مربوطه

۵ـ۷ـ ترغیب و تشویق دانشمندان،‌ پژوهشگران و دانشجویان در پیشبرد فعالیت‌های علمی، پژوهشی و آموزشی، بهداشتی‌ و درمانی

۶ـ۷ـ تهیه و تدوین و انتشار نشریات علمی، آموزشی

۷ـ۷ـ برگزاری گردهمایی‌های آموزشی و پژوهشی، آموزش مداوم در سطوح ملی و بین‌المللی با رعایت قوانین و مقررات جاری کشور

۸ـ۷ـ فراهم کردن زمینه مناسب جهت انجام پژوهش‌های علمی مرتبط با رشته مربوطه بخصوص از طریق تشویق و ترغیب متخصصین جوان

۹ـ۷ـ مشارکت در تشکیل شورای انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران و برنامه‌ریزی امور مرتبط با آن

۱۰ـ۷ـ جلب حمایت نهادهای بین‌المللی برای انجام فعالیت‌های علمی، پژوهشی در عرصه ملی و در چارچوب ضوابط جاری کشور

 

فصل سوم ـ عضویت

ماده ۸ـ عضویت در انجمن به طرق زیر می‌‌باشد :

۱ـ۸ـ عضویت پیوسته: هیات موسس انجمن و کلیه افرادی که حداقل دارای درجه ­تخصصی در یکی از رشته­های پرتو درمانی سرطان یا رشته­های مرتبط باشند می‌توانند طبق ضوابط مذکور در این اساسنامه به عضویت انجمن درآیند.

۲ـ۸ـ عضویت وابسته: افرادی که حائز شرایط زیر باشند می‌توانند به عضویت انجمن درآیند: کلیه کسانی که دارای درجه تخصصی در یکی از رشته­های مختلف انکولوژی و جراحی باشند و کلیه افرادی که دارای درجه تحصیلی کارشناسی و بالاتر در یکی از رشته­های فیزیک پزشکی، پرتو پزشکی، کارشناس پرتودرمانی و پرستاری باشند.

۳ـ۸ـ عضویت افتخاری: شخصیت‌های ایرانی و خارجی که مقام علمی، فرهنگی و اجتماعی آنان حائز اهمیت خاص باشد و یا در پیشبرد اهداف انجمن کمک‌های موثر و ارزنده‌ای نموده باشند می‌توانند به عضویت افتخاری پذیرفتــه شوند.

تبصره ۱ـ اعضای وابسته می‌توانند با احراز شرایط و تصویب هیات‌مدیره به عضویت پیوسته برگزیده شوند.

تبصره ۲ـ اعضای پیوسته انجمن بایستی شرایط هیات‌ موسس و هیات‌مدیره مذکور در ماده ۷ آیین‌نامه نحوه تشکیل و شرح وظایف کمیسیون را دارا باشند.

 

ماده ۹ـ هر یک از اعضای انجمن سالانه مبلغی را که میزان آن توسط هیات‌مدیره تعیین و به تصویب مجمع عمومی خواهد رسید به عنوان حق عضویت پرداخت خواهد کرد.

تبصره ۱ـ پرداخت حق عضویت هیچگونه حق و ادعایی را نسبت به دارایی انجمن برای عضو ایجاد نخواهد کرد.

تبصره ۲ـ ملاک تعداد اعضای پیوسته هر انجمن، تعداد ثبت­نام شدگان همان سال خواهد بود که حق عضویت مصوب آن سال را پرداخت کرده­اند و لذا مجاز به حق شرکت و رای در مجامع عمومی عادی، عمومی فوق­العاده و انتخابات انجمن می­باشند.

ماده ۱۰ـ عضویت در انجمن در یکی از موارد زیر خاتمه می‌‌یابد:

۱ـ۱۰ـ استعفای کتبی عضو

۲ـ۱۰ـ عدم پرداخت حق عضویت سالانه در مهلتی که هیات‌مدیره تعیین می‌نماید.

۳ـ۱۰ـ زوال یکی از شرایط عضویت و نیز محکومیت قطعی در هیات‌های بدوی و عالی انتظامی سازمان نظام‌پزشکی به محرومیت موقت یا دائم از اشتغال به حرف پزشکی است.

تبصره ۱ـ مدت تعلیق عضویت معادل مدت محرومیت از اشتغال به حرف پزشکی است.

تبصره ۲ـ تصمیم نهایی راجع به عدم پذیرش و نیز خاتمه عضویت پس از اطلاع و تائید هیات نظارت بر عملکرد انجمن بر اساس موضوع بند ۷ ماده ۳ آیین‌نامه نحوه تشکیل و شرح وظایف کمیسیون، با هیات‌مدیره خواهد بود.

 

فصل چهارم ـ ارکان انجمن

ماده ۱۱ـ انجمن دارای ارکان زیر است:

۱ـ۱۱ـ مجمع عمومی

۲ـ۱۱ـ هیات‌مدیره

۳ـ۱۱ـ بازرس

 

الف ـ مجمع عمومی

ماده ۱۲ـ مجمع عمومی از گردهمایی اعضای پیوسته انجمن به دو صورت زیر تشکیل می‌گردد:

۱ـ۱۲ـ مجمع عمومی عادی که هر سال یک‌بار تشکیل می‌شود و به امور جاری انجمن رسیدگی می‌کند و نیز می‌تواند از جهت نوبت و حسب ضرورت زودتر تشکیل گردد.

۲ـ۱۲ـ مجمع عمومی فوق‌العاده که در مواقع ضروری برای انجام اصلاحات لازم در اساسنامه و یا اتخاذ تصمیم درخصوص انحلال انجمن تشکیل می‌شود و نتیجه تصمیمات آن درخصوص اصلاح و تغییر اساسنامه پس از تصویب کمیسیون قابل اجـرا خواهد بود. مجامع عمومی فوق‌العاده به دعوت هیات‌مدیره یا بازرس یا یک‌پنجم از اعضای پیوسته تشکیل می‌گردد.

۳-۱۲- اولین جلسه مجمع عمومی عادی با درخواست هیات‌موسس، پس از موافقت اولیه انجمن از کمیسیون و حداکثر ظرف شش ماه با درج آگهی در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار تشکیل خواهد شد.

تبصره ۱ـ جلسات مجمع عمومی عادی و فوق‌العاده هر یک با حضور حداقل نصف بعلاوه یک اعضای پیوسته رسمیت می‌یابد و در مجمع عمومی فوق‌العاده تصمیمات با دو­سوم آرا خواهد بود.

تبصره ۲ـ جلسات مجمع عمومی عادی و فوق­العاده با ذکر تاریخ، محل تشکیل و دستور جلسه یک ماه قبل از تشکیل مجمع از طریق انتشار آگهی در روزنامه کثیرالانتشار، نامه الکترونیک، فضای مجازی و وب­سایت انجمن به اطلاع اعضا پیوسته خواهد رسید. چنانچه حدنصاب لازم برای تشکیل جلسات بدست نیامد به فاصله یک‌ماه از تاریخ جلسه اولیه نسبت به دعوت مجدد به همان نحو با ذکر نتیجه دعوت قبلی اقدام می‌شود در این­ صورت مجمع با هر تعداد از اعضای حاضر تشکیل خواهد شد.

تبصره ۳- در مجامع عمومی عادی و فوق­العاده اداره جلسه بر عهده هیات رئیسه متشکل از یک رئیس سنی، دو ناظر و یک منشی است که از بین شرکت­کنندگان جلسه انتخاب می­گردند.

 

ماده ۱۳ـ وظایف مجمع عمومی عادی به شرح زیر می‌باشد:

۱ـ۱۳ـ ‌استماع گزارش هیات‌مدیره و بازرس و رسیدگی و اتخاذ تصمیم نسبت به گزارش فعالیت‌های سالانه انجمن

۲ـ۱۳ـ اتخاذ تصمیم نسبت به ترازنامه و بودجه انجمن و میزان حق عضویت

۳ـ۱۳ـ عزل و یا انتخاب هر یک از اعضای اصلی و علی­البدل هیات­مدیره

۴ـ۱۳ـ عزل و یا انتخاب بازرس اصلی و علی­البدل

۵ـ۱۳ـ تصویب کلیه آیین‌نامه‌ها و ضوابط اجرایی مورد لزوم برای پیشبرد امور انجمن به پیشنهاد هیات‌مدیره

۶ـ۱۳ـ تعیین روزنامه کثیرالانتشار برای  انتشار آگهی‌های انجمن

تبصره ـ در کلیه جلسات مجامع عمومی نماینده مذکور در تبصره ۱ ماده ۱۰ آیین‌نامه نحوه تشکیل و شرح وظایف کمیسیون جهت حضور در جلسه دعوت خواهد شد. در صورت عدم حضور نماینده کمیسیون جلسه رسمیت نخواهد یافت.

 

ب ـ هیات‌مدیره

ماده ۱۴ـ اعضای هیات مدیره مرکب از ۷ نفر عضو اصلی و ۲ نفر عضو علی­البدل است که هر ۳ سال یکبار با انتخابات الکترونیک بر طبق ضوابط و نظارت کمیسیون انجمن­های علمی گروه پزشکی از میان اعضای پیوسته انتخاب می­گردند. در صورت فراهم نبودن شرایط با موافقت کمیسیون انجمن­های علمی گروه پزشکی انتخابات به صورت حضوری برگزار می گردد و عضویت در هیات مدیره افتخاری است.

تبصره ۱ـ افزایش تعداد هیات‌مدیره با پیشنهاد هیات‌مدیره و تصویب مجمع عمومی و تائید نهایی کمیسیون خواهد بود.

تبصره ۲- جلسات هیات‌مدیره حداقل هر یک ماه یک بار تشکیل می‌شود و با حضور دوسوم اعضا رسمیت می‌یابد و تصمیمات با اکثریت آراء حاضرین خواهد بود.

 

ماده ۱۵ـ هیات‌مدیره در اولین جلسه یک نفر رئیس، یک نفر نایب‌رئیس، یک نفر دبیر و یک نفر خزانه‌دار با رای کتبی اکثریت اعضای هیات‌مدیره انتخاب می‌نماید. در ضمن آیین‌نامه داخلی هر انجمن در جلسات هیات‌مدیره مشخص و به تصویب خواهد رسید.

تبصره ۱- رئیس، دبیر و خزانه­دار انجمن بیش از دو دوره متوالی نمی­توانند به سمت یکی از این سه مسئولیت انتخاب شوند.

 تبصره ۲ – رئیس هیات‌مدیره مسئول اداره امور جاری انجمن و مجری کلیه مصوبات هیات‌مدیره و نماینده قانونی و شخصیت حقوقی انجمن در نزد مراجع مختلف خواهد بود.

تبصره ۳ـ کلیه اوراق تعهدآور با امضای رئیس هیات‌مدیره و امضای خزانه‌دار و مهر انجمن و نامه‌های رسمی اداری با  امضای رئیس هیات‌مدیره و در غیاب او نایب‌رئیس خواهد بود.

تبصره ۴ـ چنانچه هریک از اعضای هیات‌مدیره ۳ جلسه متوالی و یا ۵ جلسه متناوب بدون دلیل موجه (به تشخیص هیات‌مدیره) در جلسات شرکت ننماید مستعفی شناخته خواهد شد.

تبصره ۵ـ در صورت استعفا و برکناری و یا فوت هریک از اعضای هیات‌مدیره عضو علی‌البدل برای مابقی دوره عضویت به جانشینی وی تعیین خواهد شد.

 

ماده ۱۶ـ هیات مدیره موظف است انتخاب هیات مدیره و بازرس جدید را با انتخابات الکترونیک و طبق آئین­نامه به روز انتخابات انجمن­های علمی گروه پزشکی مصوب دبیرخانه کمیسیون انجمن­های علمی گروه پزشکی وزارت بهداشت از طریق سامانه جامع انجمن­های علمی گروه پزشکی ایران انجام دهد. لذا باید ۶ ماه قبل از پایان اعتبار پروانه فعالیت، کمیته انتخابات را تشکیل دهد و طی نامه­ای رسمی به دبیرخانه کمیسیون­ اعلام نماید. در صورت عدم امکان برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی به هر علت، هیات مدیره موظف است ظرف حداکثر چهار ماه پیش از پایان تصدی خود نسبت به فراخوانی مجمع عمومی عادی با دستور انتخابات حضوری و انتخاب هیات مدیره و بازرس جدید با حضور نماینده کمیسیون اقدام و بلافاصله نتایج را همراه با صورتجلسه مجمع عمومی برای بررسی به کمیسیون ارسال نمایند.

تبصره ۱ـ هیات مدیره موظف است پس از تایید نهایی نتیجه انتخابات در کمیسیون انجمن­های علمی گروه پزشکی، نتیجه تشکیل اولین جلسه هیئت مدیره جدید را طبق ماده ۱۵ و تبصره­ ۱ آن جهت صدور پروانه فعالیت جدید به دبیرخانه کمیسیون ارسال نماید و تا تایید و صدور پروانه فعالیت جدید از سوی کمیسیون، مسئولیت امور انجمن را همچنان برعهده خواهد داشت. هیات مدیره جدید نیز موظف است پس از صدور پروانه فعالیت جدید ضمن شروع تصدی مسئولیت امور انجمن، نسبت به ثبت تغییرات طبق ماده ۳ در اداره ثبت شرکت­ها اقدام نماید.

تبصره ۲ـ در صورت عدم امکان برگزاری مجمع عمومی در مهلت قانونی و با دلایل موجه، با درخواست هیات مدیره وقت و موافقت کمیسیون، مدت اعتبار پروانه حداکثر برای یک دوره شش ماهه قابل تمدید است. در اینصورت هیات مدیره انجمن موظف است درخواست خود را شش ماه قبل از پایان مهلت قانونی با ذکر دلایل به کمیسیون تقدیم کند.

 

ماده ۱۷ـ وظایف و اختیارات هیات‌مدیره:

۱ـ۱۷ـ دعوت مجامع عمومی عادی و فوق‌العاده

۲ـ۱۷ـ اجرای تصمیمات متخذه در مجامع عمومی

۳ـ۱۷ـ تشکیل جلسات سخنرانی و گردهمایی‌های علمی، فنی و پژوهشی با رعایت قوانین و مقررات جاری کشور

۴ـ۱۷ـ تهیه ضوابط و مقررات و آیین‌نامه‌های اجرایی

۵ـ۱۷ـ تهیه گزارش سالانه فعالیت‌های انجمن برای ارائه به مجمع عمومی

۶ـ۱۷ـ تهیه ترازنامه و ارائه آن به مجمع عمومی

۷ـ۱۷ـ قبول هدایا و کمک‌های مالی برای انجمن

۸ـ۱۷ـ پیشنهاد اصلاحات و تغییرات در اساسنامه به مجامع عمومی

۹ـ۱۷ـ اداره امور انجمن در چارچوب مفاد اساسنامه

۱۰ـ۱۷ـ تشکیل کمیته‌های اجرایی و تخصصی مختلف و تعیین نوع فعالیت و نظارت بر آنها

۱۱ـ۱۷ـ انتخاب و معرفی نمایندگان انجمن به مجامع علمی داخلی و خارجی با رعایت قوانین و مقررات کشور

۱۲ـ۱۷ـ اقامه دعوی کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی و دفاع از دعاوی که علیه انجمن اقامه می‌شود در تمام مراجع و مراحل دادرسی با حق تعیین وکیل و توکیل غیر

۱۳ـ۱۷ـ اتخاذ تصمیم نسبت به عضویت انجمن در مجامع داخلی و خارجی با رعایت قوانین و مقررات جاری کشور

۱۴ـ۱۷ـ پیشنهاد انحلال انجمن به مجمع عمومی فوق‌العاده

 

ج ـ بازرس

ماده ۱۸ـ انجمن دارای یک نفر بازرس اصلی و یک نفر بازرس علی­البدل است که هر ۳ سال یکبار با انتخابات الکترونیک همزمان با انتخابات هیات مدیره بر طبق ضوابط و نظارت کمیسیون انجمن­های علمی گروه پزشکی از میان اعضای پیوسته انتخاب می­گردند. در صورت فراهم نبودن شرایط با موافقت کمیسیون انجمن­های علمی گروه پزشکی انتخابات به صورت حضوری برگزار می گردد.

 

ماده ۱۹ـ وظایف بازرس به شرح زیر است:

۱ـ۱۹ـ بررسی کلیه اسناد و مدارک مالی انجمن و تهیه گزارش برای ارائه به مجمع عمومی

۲ـ۱۹ـ بررسی گزارش سالانه هیات‌مدیره اعم از مالی و غیرمالی و تهیه گزارش از عملکرد انجمن و ارائه به مجمع عمومی

۳ـ۱۹ـ گزارش هرگونه تخلف هیات‌مدیره از مفاد اساسنامه به مجمع عمومی

۴ـ۱۹ـ دعوت از مجمع عمومی فوق‌العاده در موارد ضروری

 

ماده ۲۰ـ شرکت بازرس در جلسات هیات‌مدیره بدون حق رای مجاز است و در هر زمان می‌تواند اسناد و دفاتر مالی انجمن را از هیات‌مدیره مطالبه و مورد بررسی قرار دهد.

 

ماده ۲۱ـ در پایان هر سال مالی ریاست هیات‌مدیره گزارش فعالیت‌های سالانه انجمن و ترازنامه مالی آن را حداقل ۴۵ روز قبل از تشکیل اولین جلسه مجمع عمومی سالانه برای تائید در اختیار بازرس قرار خواهد داد.

 

فصل پنجم ـ منابع مالی انجمن

ماده ۲۲ـ منابع مالی انجمن عبارتست از:

۱ـ۲۲ـ حق عضویت اعضا

۲ـ۲۲ـ از محل هدایا و کمک‌ها

۳ـ۲۲ـ درآمد حاصل از فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فنی و انتشاراتی

۴ـ۲۲ـ حمایت‌های مالی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

 

فصل ششم ـ موارد انحلال انجمن

ماده ۲۳ـ در صورت درخواست هیات‌مدیره یا بازرس و یا ۳/۱ اعضای پیوسته و تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده به هر دلیل انجمن منحل می‌گردد.

ماده ۲۴ـ مجمع عمومی فوق‌العاده که تصمیم به انحلال انجمن می‌گیرد در همان جلسه نسبت به انتخاب هیات‌ تسویه و تعیین مدت ماموریت آن اقدام خواهد کرد.

ماده ۲۵ـ هیات تسویه در جلسات سالیانه مجمع عمومی فوق‌العاده انجمن گزارش اقدامات خود را ارائه می‌نماید. ختم عملیات تسویه باید به تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده برسد و در روزنامه رسمی و یکی از جراید کثیـرالانتشار آگهی شود و مراتب به کمیسیون اعلام گردد.

تبصره ـ باقیمانده دارایی‌های انجمن پس از وضع دیون و مخارج و تصویب هیات تسویه و نیز اطلاع کمیسیون به یکی از موسسات آموزشی‌تحقیقاتی کشور اهدا خواهد شد.

 

ماده ۲۶- این اساسنامه مشتمل بر ۶ فصل و ۲۶ ماده و ۲۰ تبصره در تاریخ ۲/۶/۱۳۹۸ به تصویب مجمع عمومی فوق­العاده رسید.