هر کسی می تواند به سرطان مبتلا شود، اما برخی سرطان ها در بعضی افراد همانند زنان شایع ترند همچون سرطان پستان، دهانه رحم، پوست، روده بزرگ، تخمدان. هرچند علت اصلی ابتلا به سرطان هنوز برای بشر کاملاً مشخص نشده است، اما روشن است که عوامل ژنتیکی و محیطی زیادی در این امر دخیل هستند. سرطا¬ های زنان بیماری¬هایی هستند که سالانه تعداد زیادی از خانم¬ها به آنها مبتلا می¬شوند. خوشبختانه در سال های اخیر پیشرفت علم پزشکی، درمان این بیماری¬ها را هموار کرده است و در صورت تشخیص به موقع ،فرد می تواند به زندگی عادی باز گردد.
به گزارش موسسه جهانی تحقیقات سرطان آمریکا، در سال ۲۰۲۰ سرطان پستان حدود ۲۵٪ از موارد ابتلا به سرطان در زنان را شامل می¬شد و مسئول ۱۴٪ از مرگ ومیر ناشی از سرطان در زنان بود. با توجه به شدت و میزان بروز سرطان به زنان بالای ۴۰ سال توصیه می¬شود سالانه و به طور منظم معاینات غربالگری و ماموگرافی انجام دهند. در ایران نیز سرطان پستان شایع ترین سرطان در زنان است و از هر چار زن مبتلا به سرطان، یکی از آنها سرطان پستان دارد.
سرطان دهانه رحم از دیگر سرطان¬های زنان است و زمانی اتفاق می¬افتد که سلول¬های طبیعی دهانه رحم با تبدیل شدن به سلولهای غیرطبیعی شروع به رشد می¬کنند. خونریزی زنانگی یکی از شایع¬ترین علایم سرطان دهانه رحم است. برای تشخیص دقیق این نوع سرطان، پزشک اقدام به تجویز آزمایش پاپ اسمیر می¬کند. در سال های اخیر تست HPV (ویروس پاپیلوم انسانی)، بیشتر استفاده می شود و دقت بالاتری برای غربالگری سرطان دهانه رحم دارد. آز آنجایی که این بیماری اغلب ازطریقHPV منتقل می¬شود، متخصصین توصیه می¬کنند که قبل از رابطه جنسی، واکسن HPV تزریق شود.
برای پیشگیری از سرطان روش های متعددی وجود دارد که با رعایت آنها و البته داشتن سبک زندگی سالم می توانیم از بیماری سرطان دور بمانیم.
وزن خود را در محدوده ی سلامت کنترل کنید. از میوه ها و سبزیجات بیشتر استفاده کنید. از مصرف غذاهای فرآوری شده تا حد امکان اجتناب کنید. مصرف الکل را متوقف کنید .ورزش کنید و فعالیت بدنی مناسب با سن و جنس داشته باشید. مصرف دخانیات به خصوص سیگار را ترک کنید. به نوزاد خود شیردهی داشته باشید.
از مصرف قرص های ضدبارداری به خصوص بعد از ۳۵ سالگی خودداری کنید. از هورمون درمانی برای یائسگی اجتناب کنید. ماموگرافی را فراموش نکنید. انجام تست پاپ اسمیر یا HPV را جدی بگیرید. از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. در صورت نیاز ویتامین دی مصرف کنید و در نهایت در جمع دوستان و آشنایان خود به امید رشد سلامتی در جامعه بانوان، دیگران را به انجام این توصیه ها دعوت کنید.