رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران گفت: سبک زندگی امروزه به دلیل این که تحرک در آن کم است و افراد تغذیه نامناسب دارند در افزایش آمار سرطان تاثیر داشته است، بنابراین افراد باید هرچه بهتر نسبت به سبک زندگی سالم توجه داشته باشند و به این نکته نیز توجه کنند که تشخیص زودهنگام سرطان در درمان موفقیت آمیز آن بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش ایلنا به نقل از انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران، یاشا مخدومی، رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران در آستانه برگزاری ششمین کنگره بین المللی کلینیکال انکولوژی اظهار داشت: این کنگره بیست و هفتم تا بیست و نهم بهمن سال جاری با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته از داخل و خارج از کشور به صورت ترکیبی یعنی مجازی و حضوری برگزار می‌شود و جدیدترین دستاوردهای علمی در مورد فیزیک پزشکی، تکنولوژی پرتودرمانی، رادیوبیولوژی، پرستاری انکولوژی و مباحث دیگر مورد گفتگو قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به افزایش آمار سرطان در کشور اظهار داشت: این موضوع دلایل مختلفی دارد از جمله اینکه پیشرفت‌های بهداشتی و درمانی طی سال های گذشته سبب افزایش امید به زندگی و افزایش سن متوسطه جمعیت در کشور شده و همین مسئله سبب افزایش آمارهای سرطان شده است.

رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی با اشاره به اینکه همچنین قانون ثبت موارد سرطان در وزارت بهداشت هر سال بهتر از سال قبل شده گفت:  همزمان با افزایش آموزش عمومی و توانایی اجتماعی و اقتصادی مراجعه بیشتر افراد در جهت تشخیص به این بیماری به پزشک بیشتر شده لذا موارد گسترده‌تری از این بیماری شناسایی می‌شود.

وی بیان داشت: تکنولوژی‌های جدید، نوع تغذیه، آلودگی‌های محیطی و … نیز در موضوع سرطان‌ها و افزایش آن بی تاثیر نبوده چرا که مثلا آلودگی هوا مشخص شده که در افزایش ابتلا به سرطان ریه و مثانه نقش دارد یا برخی از موارد شغلی که در آن بهداشت کار و ایمنی رعایت نشود مثلا افرادی که مشاغل مرتبط با رنگ‌های شیمیایی دارند ابتلا به سرطان کلیه و مثانه در آنها بیشتر است.

وی با اشاره به اینکه درمان سرطان امروزه با توجه به روش‌های نوین با موفقیت های بیشتری نسبت به گذشته همراه شده است، گفت: کنترل سرطان و پیشگیری از تشدید آن با روش‌هایی مانند پرتو درمانی و تکنیک‌های جراحی مدرن و جدید بسیار بهتر و موفقیت آمیز شده است.

مخدومی با تاکید بر اینکه طبق عدالت اجتماعی باید همه افراد از توزیع مناسب دستگاه‌های مرتبط با درمان و کنترل سرطان، پرسنل و کادر درمان مرتبط با این قضیه بهره‌مند باشند گفت: درمان سرطان باید برای همه در دسترس باشد چه شهر و  چه روستا که خوشبختانه اقدامات خوبی در این راستا انجام گرفته و ان شالله برنامه‌های بهتری هم به صورت جامع تر طی سال‌های آینده اجرا خواهد شد.

وی گفت: وزارت بهداشت تاکنون اقداماتی را در جهت تجهیز مراکز دولتی و خصوصی در حوزه درمان سرطان انجام داده است ولی هنوز نواقصی در این زمینه وجود دارد.

مخدومی گفت: ارتقاء آموزش همکاران از طریق برگزاری این کنگره ها و آشنایی با روش‌های جدید درمان سرطان و پیشگیری از آن بسیار حائز اهمیت است.

وی خاطر نشان کرد: سبک زندگی امروزه به دلیل این که تحرک در آن کم است و افراد تغذیه نامناسب دارند در افزایش آمار سرطان تاثیر داشته است بنابراین افراد باید هرچه بهتر نسبت به سبک زندگی سالم توجه داشته باشند و به این نکته نیز توجه کنند که تشخیص زودهنگام سرطان در درمان موفقیت آمیز آن بسیار حائز اهمیت است از طرفی درمان به موقع  سرطان سبب می‌شود با هزینه‌های کمتر و روش‌های ساده تر در درمان بیمار اقدام کرد.