,

دبیرخانه سومین کنگره بین المللی کلینیکال انکولوژی آغاز به کار کرد

اعلام ضوابط ساختمانی مراکز سرپایی شیمی درمانی

برگزاری سمینار virtual آپدیت سرطان پیشرفته ER مثبت و HER2 منفی پستان

همایش یکروزه تازه های دارویی در سرطان پستان متاستاتیک

درمان تيمی سرطان، روند بهبود را هدفمند می‌كند

به گزارش خبرنگار تندرست نیوز، احمد مافى در نشست خبری دومین کنگره بین‌المللی کلینیکال آنکولوژی و دوازدهمین کنگره سالیانه کلینیکال آنکولوژی ایران، گفت: اين كنگره از ٢٢ تا ٢٤ آذرماه در هتل المپيک تهران برگزار مى‌شود.
وی با اشاره به این‌که اين کنگره دوازدهمين كنگره ساليانه است كه براى دومين سال به صورت بين‌المللى برگزار مى‌شود، افزود: ١٢ سخنران خارجى در اين كنگره حضور دارند و ٩٠ درصد سخنرانى‌ها به زبان انگليسى خواهد بود. مهمانان خارجى اين كنگره از کشورهایی از جمله ايتاليا، فرانسه، آمريكا و هند هستند.
استاديار و عضو هيئت علمى دانشگاه شهيد بهشتى، ادامه داد: هرچقدر با كشورهاى خارجى در اين زمينه تعامل داشته باشيم، كارمان دقيق‌تر پيش خواهد رفت.
مافی تمركز اهداف كنگره را بر درمان در حوزه راديوتراپى و شيمى درمانى دانست و بیان کرد: تقريبا ٢٣٠ مقاله به دبيرخانه رسيد كه نهايتا ٨٠ مقاله انتخاب شد تا به صورت پوستر و مقاله ارائه شود.
این متخصص راديوتراپى آنكولوژى در پاسخ به این سوال که «چند درصد بيماران نياز به شيمى درمانى دارند؟»، عنوان کرد: سرطان‌ها به دو دسته تقسيم مى‌شوند. ١٠ درصد سرطان‌ها حاصل خون و لنف هستند. در ٩٠ درصد ديگر سرطان‌ها، شيمى درمانى يک روش كمكى درمان است و روش اصلى نيست. به جز موارد خاص، هيچ سرطانى با شيمى درمانى بهبود پيدا نمى‌كند. همچنین در صورت متاستاز، اميد به بهبود از بين مى‌رود، اما شيمى درمانى مى‌تواند طول عمر بيمار را زياد كند.
وی ادامه داد: اگر درمان‌هاى سرطان به صورت تيمى انجام شود، مى‌توان از حجم زياد شيمى درمانى كم و درمان‌ها را هدفمندتر كرد. شيمى درمانى روش قديمى و منسوخ شده نيست، اما روش‌هاى كمكى درمانى ديگرى نیز وارد شده است.
مافی در خصوص عوارض دستگاه‌هاى راديوتراپى، اظهار کرد: عوارضى كه بعد از راديوتراپى اتفاق مى‌افتد به دستگاه‌ها مرتبط هست، اما بيش از آن به پزشكى ارتباط دارد كه طراحى درمان را انجام مى‌دهد. وجود دستگاه پيشرفته لزوما باعث كاهش عوارض نمى‌شود. البته طى سال‌هاى اخير دستگاه‌هاى جديد وارد كشور شده، اما تعدادشان كافى نيست.
وی یادآور شد: انتخاب نوع درمان به نوع سرطان ارتباط دارد و اولويت بندى نوع درمان به شرايط بيمار و مرحله بيمارى بستگی دارد.

برگزار ی کارگاه شیمی درمانی

کارگاه شیمی درمانی توسط کمیته پرستاری انجمن

کارگاه شیمی درمانی در روزهای 24 و 25 و26 مرداد ماه 1396 با 15 امتیاز بازآموزی در محل بیمارستان فیاض بخش برگزار می گردد .