فقط ۲۰ درصد درمان سرطان با شیمی درمانی میسر است

دبیر انجمن انکولوژی ایران:

فقط ۲۰ درصد درمان سرطان با شیمی درمانی میسر است

تهران- ایرنا- دبیر انجمن انکولوژی ایران گفت: فقط ۲۰ درصد درمان انواع سرطان با شیمی درمانی میسر است و بر خلاف تصور بیماران و اطرافیان آنها، شیمی درمانی نقش چندانی در درمان انواع سرطان ندارد.

کد خبر: ۸۳۱۳۳۴۲۳ | تاریخ خبر: ۲۲/۰۹/۱۳۹۷ – ۱۵:۱۵

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، حسین فوآدزی روز پنجشنبه در یک نشست خبری افزود: ۴۰ درصد درمان سرطان ها با جراحی و ۴۰ درصد هم با رادیوتراپی میسر است؛ شیمی درمانی پرعارضه است و بسیاری از بیمارانی که سرطان دارند، تصور می کنند شیمی درمانی، آنها را بهبود می بخشد، در حالی که از نظر علم پزشکی این طور نیست.

فوآدزی بیان کرد: دستگاه های رادیوتراپی برای درمان سرطان ها مهم است و متاسفانه در بسیاری از شهرها این دستگاه وجود ندارد.

به گفته وی، ۷۰ درصد بیماران مبتلا به انواع سرطان در پروسه ای از درمان نیاز به رادیوتراپی دارند و به دلیل کمبود این دستگاه، شیمی درمانی برای آنها تجویز می شود.

دبیر انجمن آنکولوژی اظهار داشت: کمبود جراحی سرطان و دستگاه رادیوتراپی در کشور سبب شده به شیمی درمانی بیشتر پرداخته شود.

وی با بیان اینکه بحث دارو در درمان سرطان مهم است، افزود: شیمی درمانی باعث شده بیماران سرطانی و خانواده های آنها را تحت الشعاع قرار گرفته و برای آنها بار روانی ایجاد شود.

فوآدزی گفت: در درمان سرطان، دارو مهم است؛ اکنون سه درصد داروها وارداتی است و دو تا سه برابر هزینه ها حوزه درمان را شامل می شود.

وی اضافه کرد: برای ساماندهی وضعیت درمان سرطان در کشور با همکاری انجمن های علمی و وزارت بهداشت، راهنمای بالینی درمان سرطان در حال تدوین است.

فوآدزی بیان کرد: ساماندهی نظام تجویز دارو و درمان سرطان به نفع کشور و بازگرداندن بیماران به زندگی است.

محمدرضا قوام نصیری، رییس انجمن آنکولوژی نیز در این نشست گفت: در یک سال اخیر به دلیل تحریم و مشکلاتی که وزارت بهداشت در بحث طرح تحول سلامت داشت مسائلی برای بیماران مبتلا به سرطان از لحاظ دارو و درمان به وجود آمده است.

وی افزود: همکاری نکردن سازمان های بیمه گر در توانایی پرداخت مطالبات بیمارستان ها یکی از مشکلات حوزه درمان است.

قوام نصیری اظهار داشت: اکنون مواد اولیه برخی داروها بر حسب اقتصاد مقاومتی از خارج وارد می شود که داروهای ایرانی قابل رقابت با برندهای خارجی هستند و می توانند در روند درمان سرطان موثر باشند.

به گزارش ایرنا، همایش بین المللی آنکولوژی و رادیوتراپی ۲۸ تا ۳۰ آذرماه جاری با حضور پزشکان برجسته داخلی و خارجی در هتل المپیک برگزار می شود. در این همایش شیوه های نوین درمان سرطان ها و اقدامات پیشگیرانه از این بیماری در پنل های مختلف ارائه می شود.

اجتمام*۹۰۲۲*۹۴۸۲*۲۰۲۵

 

انتهای پیام /*